Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Musím pochválit naše politiky za postoj k regulaci střelných zbraní

22. 06. 2016 13:57:22
I když mám většinou výhrady k našim politikům (vlastně spíše ke všem), za jejich postoj ke snaze EU omezit legální držení střelných zbraní je musím pochválit.

EU se opět snaží prosadit možnost občanů bránit svůj život a majetek dalším omezením možnosti nabývat a držet střelné zbraně - viz https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/406173-vetsina-zemi-eu-se-shodla-na-vetsi-regulaci-zbrani-cr-je-proti.html

Můj názor na držení střelných zbraní jsem již vyjádřil v tomto příspěvku: http://radekforman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=486527

proto mi tentokrát nezbývá nic jiného než naším politikům poděkovat, že proti této snaze protestují a doufám, že nátlaku z Bruselu odolají a právní úprava držení střelných zbraní v Čechách zůstane zachována v současné podobě. Nechci opakovat argumenty z mého předchozího příspěvku, ale přesto se krátce zamyslím nad argumentací evropských politiků.

Jejich tvrzení, že toto omezení je nutné kvůli boji s terorismem a zabránění přístupu teroristům ke zbraním, považuji za směšné. Pokud jsem mohl dohledat, tak k teroristickému útoku na letišti v Belgii byly použity zbraně propašované z Balkánu a při střelbě na redakci Charlie Hebdo nedokonale znehodnocené a následně reaktivované zbraně ze Slovenska. Nikde jsem nezjistil, že by k jakémukoliv teroristickému útoku v poslední době byly použity zbraně legální. A nepochybuji o tom, že kdyby to tak bylo, bruselští úředníci by to neopomněli patřičně zdůraznit.

Ano, v otázce znehodnocování zbraní je určitě možné žádat jeho zdokonalení, protože po znehodnocení již zbraň z hlediska policejních orgánů není sledována, na rozdíl od legálních zbraní. Souhlasím tedy s tím, že znehodnocení musí být provedeno opravdu nevratně. Ale proč omezovat legální držení?

Zamysleli se například evropští poslanci nad tím, že k teroristickým útokům došlo v zemích, které již nyní mají pravidla pro držení střelných zbraní mnohem přísnější než u nás, např. v Belgii je pro normálního občana téměř nemožné získat zbrojní pas? Kdyby jejich tvrzení mělo logiku, nejvíce teroristických útoků by mělo být spácháno právě v Čechách? Co kdyby zkusili hledat souvislost spíše s počtem přistěhovalců a imigrantů než s počtem majitelů legálních zbraní?

Druhé hledisko, které dle mého názoru zesměšňuje jejich hon na legální držitele je to, že na rozdíl od tohoto držitele, který je registrován u policie a musím zbraň v pravidelných intervalech předkládat policii ke kontrole, evropské úřady umožnily v nedávné době vstup na unijní území statisícům lidí z oblastí, kde se automatické zbraně prodávají jak houska na krámě a zacházet s ní umí i desetiletí kluci. U těchto lidí nebyly evropské úřady schopny zajistit ani zjištění jejich pravého jména, věku a země původu, jak potom chtějí kontrolovat, že se sem nedostávají nelegální zbraně právě z těchto oblastí po desetitisících? A já osobně se domnívám, že právě takto se zbraně k teroristům dostávají, nikoliv legální cestou.

Proto si myslím, že slušný občan by měl mít právo pořídit si legální zbraň. Samozřejmě vím, že přes veškerou kontrolu, lékařské a psychologické vyšetření nelze stoprocentně zabránit tomu, aby legální zbraň byla zneužita ke zločinu. Ale těch případů je ve srovnání s počtem legálních držitelů minimum. Pokud bychom na základě těch několika málo případů měli uvažovat o zakázu legálních zbraní, měli bychom začít zrušením automobilové dopravy. Získání řidičáku je mnohem jednodušší a na následky autonehod zemře mnohem více lidí než na následky střelného zranění. A podle toho, co občas zažívám na silnici, je psychopat za volantem mnohem častější jev než psychopat se zbrojním průkazem.

Autor: Radek Forman | středa 22.6.2016 13:57 | karma článku: 29.37 | přečteno: 701x

Další články blogera

Radek Forman

Ženy jsou podle pánů Čunka a Bělobrádka zodpovědné za všechno. Ale co pánové?

Pan Bělobrádek a pan Čunek se v nedávné době vyjádřili, že za problém samoživitelek a neplacení alimentů mohou hlavně ženy samotné. Jejich argumenty mě po dlouhé době přinutily, abych k tomu řekl svůj názor.

24.4.2017 v 12:38 | Karma článku: 32.33 | Přečteno: 1582 | Diskuse

Radek Forman

Jsem rád, že Úřad pro ochranu osobních údajů mě tak pečlivě chrání.

Zákony prosazované bez morální logiky se stávají paskvilem, který pošlapává práva všech slušných lidí. Myslím, že tohle je ukázkový případ.

15.9.2016 v 21:08 | Karma článku: 42.41 | Přečteno: 3542 | Diskuse

Radek Forman

Takže inkvizice asi přece jen bude.

Včera jsem se vyjádřil k návrhu zákona, který projednával povinnost německých vdaných žen na žádost manžela říct jméno muže, který byl při početí dítěte. Dnes k tomu tématu přibyl další článek a vzhledem k diskuzi pod ním

1.9.2016 v 10:18 | Karma článku: 22.42 | Přečteno: 981 | Diskuse

Radek Forman

Německé ženy před inkvizicí

Je až k neuvěření, kam může zajít politická snaha zajistit práva "nesvépravným" občanům. Z mého pohledu další nesymyslný zásah státu do soukromí.

31.8.2016 v 12:51 | Karma článku: 33.29 | Přečteno: 2121 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Síla peněz

Žmoulajíce potištěný papírek s nápisem 1000kč přemýšlejí mnozí co za něj dostanou a zda-li vůbec. Zda a jak jsou bankovky kryté. Nejlépe kdyby byly kryté speciálními jednotkami v ulicích, jako dnes celá Francie a mnohé jiné země.

19.9.2017 v 13:47 | Karma článku: 5.97 | Přečteno: 177 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bravo, pane prezidente. Bravo!

Nestává se často, aby byl Miloš Zeman autorem těchto řádků chválen. Pokud jde ale o jeho úsudek týkající se Izraele, dalo by se lidově říci, že nemá chybu. Nejnověji nás o tom přesvědčil během nynější návštěvy USA.

19.9.2017 v 13:45 | Karma článku: 22.35 | Přečteno: 475 | Diskuse

Jan Bartoň

Barmská prezidentka Su Ťij promluvila

Z Barmy – Myanmaru uprchly za poslední měsíc podle některých údajů až sta tisíce Rohingů. Tito obyvatelé Barmy vyznávají islám a Západ začal o vyhánění Rohingů mluvit jako o genocidě. Kritice se nevyhnula ani Su ťij.

19.9.2017 v 12:57 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 528 | Diskuse

Adam Mikulášek

Proč západní politici neuznají svou chybu ohledně migrace?

Je to stejný důvod jako neochota našich „tradičních“ stran uznat svou odpovědnost za to, že jsme se stali levnou montovnou Evropy.

19.9.2017 v 11:59 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 1064 | Diskuse

Jiří Turner

Kdo z vás bude volit Babiše? Nehlaste se, proboha, všichni!

Nikoho takového totiž osobně neznám a nikomu takovému ani moc nerozumím, a to jsem schopen pochopit i ty, co volí socany, lidovce, pseudopravici, pravici, ultrapravici, ekologické aktivisty, „referendčiky“ a snad i ty komunisty.

19.9.2017 v 11:14 | Karma článku: 22.48 | Přečteno: 1116 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2293

"K vítězství zla stačí, aby dobří lidé seděli se založenýma rukama" - Edmund Burke. Bohužel, jak pravdivé.

Mnohokrát mě život srazil až na dno, a přesto se vždycky snažím povstat znovu. Spoléhám především sám na sebe. Pozoruji svět kolem sebe a občas mě to nutí vyjádřit se. Kromě toho píšu pohádky pro děti ( www.kocour-bonifac.cz), protože si říkám, že aspoň děti by ještě měly věřit, že svět je v pořádku.

Více o mně: http://1jv.cz/antarktida/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.