Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se děje v Turecku a co to pro nás znamená?

17. 07. 2016 16:35:24
I když už se k neúspěšnému puči v Turecku vyjádřilo mnoho blogerů, kterých si vážím, nedá mi to, abych i já k tomu řekl několik svých úvah.

Pokus části turecké armády svrhnout prezidenta Erdogana byl neúspěšný. Podle zveřejněných informací pučisté chtěli odvrátit islámské směřování Turecka a zachovat jeho sekulární charakter ve smyslu odkazu Kemala Atatürka. Ten během svého působení zrušil islám jako státní náboženství a proslul dvěma výroky:

"Islám je dobrý nanejvýš pro změkčilé Araby, nikoliv však pro Turky, kteří jsou dobyvatelé a muži."

a

"Islám, tato absurdní teologie nemorálního beduína, je mršinou, která otravuje naše životy."

(zdroj: wikipedia.cz)

Během celého svého působení se snažil o přeměnu Turecka v demokratický stát evropského typu a o jeho osvobození z vlivu islámu. Zrušil používání arabského písma, které nahradil upravenou latinkou. Zrušil podřízené postavení ženy, mnohoženství a dokonce zavedl volební právo žen.

Erdogan se naproti tomu nijak netají svým obdivem k islámu a turecký národ prohlásil za muslimský. Nepochybuji o tom, že ne všichni Turci s tímto souhlasí a část jich určitě zůstává věrná myšlenkám Kemala Atatürka, jenže právě výsledky nezdařeného puče nám dávají podnět k zamyšlení. Tedy měli by se nad tím spíše zamyslet evropští politici než my tady.

Objevily se i názory, že puč byl vlastně zinscenovaný samotným Erdoganem, aby mohl provést čistku v armádě a ve státní správě a zbavit se tak právě příznivců myšlenky sekulárního státu. Myslím si, že i tato varianta je možná. Pokud by v tomto případě "rádoby" pučisté dostali rozkaz od Erdogana, zajisté by ho vykonali bez ohledu na případné lidské oběti. Při důležitých politických operacích jako tato se politici nezabývají pár desítkami nebo stovkami mrtvých lidí.

Ale co je podstatné pro nás? Puč byl poražen především tím, že lidé vyjádřili podporu Erdoganovi a vyslyšeli jeho výzvu, aby vyrazili do ulic. Z toho vyplývá, že směr jeho politiky a prosazování islámu podporují. To by pro nás mělo být velkým varováním, protože pokud se ta část Turků, kteří souhlasí s ideály Atatürka, dostala do menšiny, měli by naši politici hodně uvažovat nad tím, jak spolehlivým a důvěryhodným partnerem je Erdoganovo Turecko pro Evropskou unii. Místo toho ale většina západních politiků spěchala vyjádřit podporu Erdoganovi a blahopřála mu, že puč porazil a předháněli se v tom, jaká je tato porážka vítězstvím demokracie.

Přemýšleli vůbec tito politici o tom, že turecká armáda je součástí NATO? Jak by asi vypadaly projevy západních politiků, kdyby se puč podařil a armáda převzala moc ve státě? Pokud je tedy Erdogan takový demokrat, měly by mu v takovém případě členské státy NATO pomoci dostat se zpátky k moci. Nebo ne? Nebo by měli tureckou armádu, která by svrhla demokraticky zvoleného prezidenta, okamžitě vyloučit z NATO? A nebo by západní politici opět blahopřáli k vítězství demokracie, tentokrát ovšem vítězné armádě?

Jsou to všechno jen moje spekulace. Realita je taková, že Erdogan zůstal u moci a dle mého názoru má podporu jak armády, tak obyčejných lidí. Prosazuje islamizaci země, i když mluví o tom, jak byl zvolen demokraticky a jak útok na jeho úřad byl útokem na demokracii. Na druhou stranu sám podporuje syrské rebely, kteří se snaží svrhnout prezidenta Bašára, který byl rovněž zvolen prezidentem 10. července 2000 v referendu, ve kterém dosáhl 97,29 % hlasů. Nedokážu tady říct, na kolik toto referendum bylo svobodné, ale jde mi o princip, jak Erdogan, odvolávající se na svoje svobodné zvolení, může podporovat skupiny, které usilují o svržení rovněž zvoleného představitele jiného státu. Syrští rebelové jsou podle Erdogana bojovníci za svobodu, ale turečtí pučisté jsou zločinci. Trochu podivné.

Podporou Erdogana se každopádně ukázalo, že turecký národ (nebo aspoň jeho většina) má v současnosti daleko k našim představám o demokratickém zřízení státu. Evropští politici by tohle měli vzít na vědomí a doufám, že jakékoliv snahy o bezvízový styk s Tureckem a vstup Turecka do EU budou na dlouhou dobu odsunuty do pozadí.


Autor: Radek Forman | neděle 17.7.2016 16:35 | karma článku: 39.79 | přečteno: 2267x

Další články blogera

Radek Forman

Ženy jsou podle pánů Čunka a Bělobrádka zodpovědné za všechno. Ale co pánové?

Pan Bělobrádek a pan Čunek se v nedávné době vyjádřili, že za problém samoživitelek a neplacení alimentů mohou hlavně ženy samotné. Jejich argumenty mě po dlouhé době přinutily, abych k tomu řekl svůj názor.

24.4.2017 v 12:38 | Karma článku: 32.33 | Přečteno: 1582 | Diskuse

Radek Forman

Jsem rád, že Úřad pro ochranu osobních údajů mě tak pečlivě chrání.

Zákony prosazované bez morální logiky se stávají paskvilem, který pošlapává práva všech slušných lidí. Myslím, že tohle je ukázkový případ.

15.9.2016 v 21:08 | Karma článku: 42.41 | Přečteno: 3542 | Diskuse

Radek Forman

Takže inkvizice asi přece jen bude.

Včera jsem se vyjádřil k návrhu zákona, který projednával povinnost německých vdaných žen na žádost manžela říct jméno muže, který byl při početí dítěte. Dnes k tomu tématu přibyl další článek a vzhledem k diskuzi pod ním

1.9.2016 v 10:18 | Karma článku: 22.42 | Přečteno: 981 | Diskuse

Radek Forman

Německé ženy před inkvizicí

Je až k neuvěření, kam může zajít politická snaha zajistit práva "nesvépravným" občanům. Z mého pohledu další nesymyslný zásah státu do soukromí.

31.8.2016 v 12:51 | Karma článku: 33.29 | Přečteno: 2121 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Síla peněz

Žmoulajíce potištěný papírek s nápisem 1000kč přemýšlejí mnozí co za něj dostanou a zda-li vůbec. Zda a jak jsou bankovky kryté. Nejlépe kdyby byly kryté speciálními jednotkami v ulicích, jako dnes celá Francie a mnohé jiné země.

19.9.2017 v 13:47 | Karma článku: 5.97 | Přečteno: 177 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bravo, pane prezidente. Bravo!

Nestává se často, aby byl Miloš Zeman autorem těchto řádků chválen. Pokud jde ale o jeho úsudek týkající se Izraele, dalo by se lidově říci, že nemá chybu. Nejnověji nás o tom přesvědčil během nynější návštěvy USA.

19.9.2017 v 13:45 | Karma článku: 22.35 | Přečteno: 475 | Diskuse

Jan Bartoň

Barmská prezidentka Su Ťij promluvila

Z Barmy – Myanmaru uprchly za poslední měsíc podle některých údajů až sta tisíce Rohingů. Tito obyvatelé Barmy vyznávají islám a Západ začal o vyhánění Rohingů mluvit jako o genocidě. Kritice se nevyhnula ani Su ťij.

19.9.2017 v 12:57 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 528 | Diskuse

Adam Mikulášek

Proč západní politici neuznají svou chybu ohledně migrace?

Je to stejný důvod jako neochota našich „tradičních“ stran uznat svou odpovědnost za to, že jsme se stali levnou montovnou Evropy.

19.9.2017 v 11:59 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 1064 | Diskuse

Jiří Turner

Kdo z vás bude volit Babiše? Nehlaste se, proboha, všichni!

Nikoho takového totiž osobně neznám a nikomu takovému ani moc nerozumím, a to jsem schopen pochopit i ty, co volí socany, lidovce, pseudopravici, pravici, ultrapravici, ekologické aktivisty, „referendčiky“ a snad i ty komunisty.

19.9.2017 v 11:14 | Karma článku: 22.48 | Přečteno: 1116 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2293

"K vítězství zla stačí, aby dobří lidé seděli se založenýma rukama" - Edmund Burke. Bohužel, jak pravdivé.

Mnohokrát mě život srazil až na dno, a přesto se vždycky snažím povstat znovu. Spoléhám především sám na sebe. Pozoruji svět kolem sebe a občas mě to nutí vyjádřit se. Kromě toho píšu pohádky pro děti ( www.kocour-bonifac.cz), protože si říkám, že aspoň děti by ještě měly věřit, že svět je v pořádku.

Více o mně: http://1jv.cz/antarktida/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.