Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zase ty legální zbraně! Kdy už je konečně zakážeme?

3. 12. 2015 12:25:47
Včera jsme se opět dozvěděli o maskru nevinných, navíc většinou handicapovaných lidí v Kalifornii. Už slyším hlasy, které se zákonitě ozvou a budou volat po omezení legálních zbraní. Ale můžou za to skutečně legální zbraně?

Rádobyhumanisté nám zase budou tvrdit, že za vzrůstající počet takovýchto masakrů a všeobecně se zhoršující bezbečnostní situaci můžou benevolentní zákony umožňující legální držení zbraní, a proto je nutné přístup k nim co nejvíce omezit. Různá pro a proti už zde zmiňovali i jiní bloqeři, ale já jsem se na to chtěl podívat z hlediska nějakých statistik. Co jsem našel, bylo celkem zajímavé, i když popravdě řečeno, najít nějaké oficiální statistiky, které by zároveň zohledňovaly použití legálních zbraní při spáchání zločinu se mi nepodařilo. Nejlepší přehled trestných činů, bohužel za rok 2013, jsem našel na těchto stránkách, doufám, že se jedná skutečně o oficiální statistiku policejního prezidia:

http://www.bezpecnostni-agentura.cz/data/mod_news/68/down/celkova-kriminalita-za-rok-2013-v-cr.pdf

Z této statistiky vyplývá, že u násilných trestných činů, jako jsou vraždy a loupeže, kde bych předpokládal možné použití legální střelné zbraně, je 42% (vraždy) a 36% (loupeže), spácháno recidivisty. Podle platné české legislativy je nemožné pro člověka se záznamem v trestním rejstříku získat legálně střelnou zbraň. Takže nám zbylo v průměru kolem 60% násilných činů, kde mohla být použita legálně držená zbraň. To je sice stále vysoké číslo, ale proč se mi nepodařilo zjistit přesné číslo zločinů, spáchaných legální zbraní? Samozřejmě vím, že i takové případy se staly a média nám to neopomněla patřičně zdůraznit, ale myslím, že průkaznější by bylo, kdyby se kromě zdůraznění jednotlivých případů ukázala statistiky, která by jasně řekla, kolik % z celkových případů bylo skutečně spácháno legální zbraní.

Zajímavé statistiky ohledně držení zbraní a počtem vražd ve světě jsou na tomto odkazu:

http://gunlex.cz/clanky/hlavni-clanky/458-zakazy-zbrani-ve-svete-funguji

Z těchto statistik vyplývá, že přísné omezení nebo dokonce úplný zákaz držení (např. Lucembursko) zbraní pro civilní obyvatele není vůbec zárukou snížení počtu vražd, kde např. ve zmíněném Lucembursku je počet vražd na 100 000 obyvatel vyšší než ve Švýcarsku, kde je ozbrojen téměř každý. Zajímavý je i přístup Izraele, kde je vlastnictví zbraně povoleno každému bezúhonnému občanu a pokud si ji nechce kupovat, může si ji zdarma vypůjčit na policejní stanici. Přesto je počet vražd v přepočtu na obyvatele nižší než třeba v Lucembursku. Odstavec o Izraeli v tomto odkazu stojí opravdu za přečtení. Musím upozornit, že údaje v této statistice jsou staršího data, nejsou aktuální, ale nepředpokládám, že by se nějak podstatně změnily.

Ohledně USA je situace trochu jiná, to přiznávám, ale i tam jsou zajímavé statistiky, dostupné v tomto článku:

http://www.wnd.com/2013/03/most-murder-victims-in-big-cities-have-criminal-record/

I zde je zarážející, že vysoký podíl na vraždách mají lidé s trestním záznamem, dokonce mnohem vyšším, než u nás. Např. v Milwaukee 90% pachatelů. Zajímavé je i to, že i oběti těchto vražd jsou v 66% lidé, kteří mají záznam v trestním rejstříku. Nepřehlédnutelný je i fakt, že velká část těchto střeleckých masakrů se odehraje ve státech, které mají v USA nejpřísnější legislativu ohledně držení zbraní a dále v tzv. non-gun zónách, kde je nošení zbraní zakázáno - školy, úřady apod. Další zajímavá čísla lze vyčíst přímo v uvedeném článku, považuji za zbytečné je sem přepisovat.

Ale zpět k Evropě. S narůstajícím počtem teroristických útoků sílí propaganda, že je nutné omezit držení legálních zbraní. Ale nějak mi chybí informace, který z posledních teroristických útoků byl spáchán legálně drženými zbraněmi. Že by o tom oficiální média mlčela, kdyby tomu tak skutečně bylo? Nedávno tiskem proběhla zpráva, že v Bruselu ve čtvrti Molenbeek bylo zajištěno množství automatických zbraní včetně raketometu. Sám jsem rok a půl v Belgii bydlel a můj belgický kamarád byl vyděšený, když zjistil, že mám v autě elektrický paralyzér. Vysvětlil mi, že v Belgii je držení paralyzéru nebo dokonce i pepřového spreje (ano, opravdu i pepřového spreje) považováno za ilegální ozbrojování a hrozí za něj trest. Nedalo mi to a zjistil jsem, že prodej a držení těchto věcí je v Belgii skutečně zakázáno.

Takže jak je to vlastně s těmi legálními zbraněmi? Normální bezúhonný Belgičan si nemůže koupit ani pepřový sprej, ale Brusel na základě objevu nelegálních automatických zbraní volá po dalším omezení držení legálních zbraní v členských zemí EU. Nebylo by férovější, přestat být politicky korektní a začít zveřejňovat skutečné statistiky zločinů, kde by se uváděly čísla spáchaných zločinů ze všech hledisek? To znamená podle náboženství, rasového původu, státní příslušnosti, vzdělání, recidivy atd.? A nestálo by také za to, přemýšlet o tom, že někteří lidé jsou prostě nenapravitelní a doufat, že se 5 x trestaný člověk napraví, je prostě nesmysl? Že by bylo pro společnost výhodnější, držet tyto lidi odděleně od většiny slušných lidí? Ano, muselo by se postavit více vězení a stálo by nás to nějaké peníze, ale nebylo by to vůči těm slušnějším spravedlivé? Realita je i taková, že člověk, který má 5 záznamů v trestním rejstříku, těžko po propuštění sežene práci, takže pokud chce přežít, nakonec zase sáhne ke zločinu. Vím, je to pro nás morálně těžké takto uvažovat, zvláště pokud jsme tady v Evropě byli vychováváni k tolerantnosti a pochopení pro chyby druhých, ale realita je bohužel taková. Pokud my budeme realitu maskovat korektnostní a pokud budeme chyby druhých stále jen omlouvat a tolerovat, nakonec na to doplatíme sami.

Autor: Radek Forman | čtvrtek 3.12.2015 12:25 | karma článku: 28.88 | přečteno: 1077x

Další články blogera

Radek Forman

Ženy jsou podle pánů Čunka a Bělobrádka zodpovědné za všechno. Ale co pánové?

Pan Bělobrádek a pan Čunek se v nedávné době vyjádřili, že za problém samoživitelek a neplacení alimentů mohou hlavně ženy samotné. Jejich argumenty mě po dlouhé době přinutily, abych k tomu řekl svůj názor.

24.4.2017 v 12:38 | Karma článku: 32.33 | Přečteno: 1595 | Diskuse

Radek Forman

Jsem rád, že Úřad pro ochranu osobních údajů mě tak pečlivě chrání.

Zákony prosazované bez morální logiky se stávají paskvilem, který pošlapává práva všech slušných lidí. Myslím, že tohle je ukázkový případ.

15.9.2016 v 21:08 | Karma článku: 42.46 | Přečteno: 3543 | Diskuse

Radek Forman

Takže inkvizice asi přece jen bude.

Včera jsem se vyjádřil k návrhu zákona, který projednával povinnost německých vdaných žen na žádost manžela říct jméno muže, který byl při početí dítěte. Dnes k tomu tématu přibyl další článek a vzhledem k diskuzi pod ním

1.9.2016 v 10:18 | Karma článku: 22.42 | Přečteno: 981 | Diskuse

Radek Forman

Německé ženy před inkvizicí

Je až k neuvěření, kam může zajít politická snaha zajistit práva "nesvépravným" občanům. Z mého pohledu další nesymyslný zásah státu do soukromí.

31.8.2016 v 12:51 | Karma článku: 33.29 | Přečteno: 2124 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Klára Tůmová

Nechoď pryč!

"Miláčku, poď domů, já fakt musim jít!" Koukám na hodinky, což v zimní výbavě není jen tak, a přemýšlím, zda má ještě cenu stresovat se tímhle autobusem, když za chvilku jede další...

23.11.2017 v 17:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

David Vlk

Pane, vy jste čuňas, aneb rána jsou již chladná a vánoce za rohem.

V kapse mi šustí pytlík na psí hovínka a já čekám. Včera jsem zrovna četl, jak je takový hovínko pro horolezce na Nanga Parbatu vítaným zdrojem životodárného tepla.

23.11.2017 v 14:36 | Karma článku: 25.07 | Přečteno: 729 | Diskuse

Petr Omelka

Gitans - cikáni po francouzsku

"Svoboda je poznaná nutnost," prohlásil kdysi jeden vousatý chlapík. Měl pravdu. Cikáni to ale věděli od nepaměti.

23.11.2017 v 14:03 | Karma článku: 18.80 | Přečteno: 777 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Dobrá fotka je ulovením vzácného momentu, co neumře časem (obhajoba vítězného snímku)

Stejně jako to říkáme o dobré reportáži, co vytáhne věc v čase aktuálním na světlo boží, ale dobrá, čtivá a platná obsahem a poselstvím je i za sto let. Jako se zdaří stejné malíři, jako Michelangelův David má v očích odhodlání

23.11.2017 v 13:17 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 393 | Diskuse

Libuse Palkova

Prezident a korupce

Nový prezident je nadějí, že se země konečně zbaví korupce, nezaměstnanosti a chudoby, která je naším současným největším problémem. Tak nějak zní hesla v Zimbabwe vítající nového politika.

23.11.2017 v 11:18 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 649 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2295

"K vítězství zla stačí, aby dobří lidé seděli se založenýma rukama" - Edmund Burke. Bohužel, jak pravdivé.

Mnohokrát mě život srazil až na dno, a přesto se vždycky snažím povstat znovu. Spoléhám především sám na sebe. Pozoruji svět kolem sebe a občas mě to nutí vyjádřit se. Kromě toho píšu pohádky pro děti ( www.kocour-bonifac.cz), protože si říkám, že aspoň děti by ještě měly věřit, že svět je v pořádku.

Více o mně: http://1jv.cz/antarktida/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.