Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je skutečně možné, aby toto nebyla provokace?

7. 02. 2016 20:43:45
Ačkoliv se k tématu podivného průběhu střetu zakuklených "neonacistů" s příznivci imigrace již vyjadřovali jiní, chtěl bych k tomu přidat pár takových technických poznámek.

Podrobnější informace k celému incidentu najdete na blogu pana Jiřího Vítka, který na něm má několik fotografií i video v délce 6:38, zachycující průběh střetu:

http://vitekjiri.blog.idnes.cz/c/494300/policiste-v-rolich-fasistu-policiste-jako-obetni-beranci-ministre-okamzite-odstupte.html

Souhlasím s panem Vítkem, že průběh incidentu zakládá důvodné podezření, že se jednalo o řízenou provokaci. Pokud ano, je otázkou, zda o ní byly informovány všechny složky policie včetně těch uniformovaných policistů, kteří tam tvořili pomyslnou hráz mezi zakuklenci a účastníky demonstrace nebo o ní vědeli jen někteří. Pokud o ní policisté v uniformách neměli tušení, pak musím souhlasit s panem Vítkem, že jejich zdraví bylo zcela vědomě ohroženo tím, kdo celou akci naplánoval. Musíme si totiž uvědomit, že ten by měl také počítat s tím, že provokace bude úspěšná a dav demonstrantů, podporujících imigraci a mnohonásobně převyšující skupinku provokatérů, se na zakuklence vrhne. Nedovedu si představit, jak by se tato situace dále vyvíjela. Uniformovaní policisté v počtu cca 7 lidí, bez jakékoliv speciální výstroje, která je běžnou součástí policejních pořádkových jednotek (štíty, přilby, dlouhé obušky), by se rázem dostali mezi útočící dav a zakuklence, kteří by nepochybně dostali příkaz místo okamžitě opustit. (Což se také stalo.) Dav by je chtěl pronásledovat a těch sedm policistů v uniformě by se rázem ocitlo v situaci, kdy mají zabránit pohybu možná několika set lidí, rozvášněných touhou "napráskat" to těm fašounům.

Naštěstí k tomu nedošlo, ale to jen podporuje můj dojem, že šlo o provokaci, protože když to ke konci videa začne vypadat, že provokace ze strany zakuklenců začíná nabírat na intenzitě (5:10 ve videu) a zaútočí na policisty, v 5:40 se nečekaně stáhnou a v 5:47 se skupina demonstrantů rozběhne směrem k nim, uniformovaní policisté se obracejí proti demonstrantům a zakuklenci jako mávnutím kouzelného proutku zmizí, ačkoliv předtím se projevovali agresivně.

Uvedu další momenty, které svědčí pro to, že šlo o provokaci. Na fotkách na uvedeném blogu pana Vítka je zachycen několikrát muž v hnědé bundě a s šálou kolem krku v rozhovoru s uniformovanými policisty. Tento muž ve videu několikrát zcela zřetelně komunikuje se skupinou zakuklenců a organizuje jejich chování (v závorkách uvádím časy odpovídající času ve videu).

1. Muž promlouvá k nejblíže stojícím zakuklencům a jednomu z nich dokonce pokládá levou ruku na rameno. (3:35 - 3:47)

2. K tomuto muži přistupuje další muž v civilu a něco mu říká. (3:54 - 4:03)

3. Jeden zakuklenec začíná být aktivní a vyráží dopředu, přičemž muž v civilu ho zadrží, zatlačí zpět a něco mu vysvětluje. (4:17 - 4:32)

4. Muž v civilu opět svým chováním zadržuje kuklence od postupu dopředu. (4:47 - 5:08)

5. Zakuklenci "zaútočí" na uniformované policisty, ale pak se bleskově stáhnou a zmizí. (5:10 - 5:40)

Nechce se mi věřit tomu, že skupina agresivních lidí se skrytou tváří si nechá do svého jednání mluvit od člověka, který se k nim náhodou připletl a snaží se je od jejich chování odradit. V každém okamžiku, kdy se zdržoval v jejich blízkosti, ho mohli napadnout. Ale ani ten nejagresivnější, který v jednom okamžiku vyráží dopředu, se po něm neožene v jediném náznaku úderu, když ho tento muž zadrží a zatlačí zpátky!

Další podivnou skutečností je, že skupina zakuklenců byla tolerována v blízkosti demonstrantů, když se nejednalo o žádnou neočekávanou akci, neboť všechny demonstrace byly dopředu hlášeny. Policie měla dostatek času se na tyto akce připravit a předpokládám, že po shromáždění této skupiny zakuklenců by měla čas k nim vyslat skupinu těžkooděnců, případně je také vyzvat k odmaskování a identifikaci. Zakrývání tváří během demonstrací je zakázáno a bylo by tedy oprávněné je identifikovat. (To je jen poznámka pro případné "strážce svobody", kteří by tvrdili, že policie nemá právo identifikovat někoho bezdůvodně, jak se v našich médiích řešilo nedávno).

Závěrem bych chtěl říct, že mi je nejvice líto těch policistů v uniformách. Pokud o této provokaci nevěděli, mohou být opravdu rádi, že z toho vyvázli se zdravou kůži. Pokud o ní věděli, nezbylo jim stejně nic jiného než sehrát toto divadlo, pokud nechtěli přijít o práci, protože odmítnutí rozkazu se u policie netoleruje.

Postřehy v tomto blogu vyjadřují pouze můj osobní názor. Souhlasím však s panem Vítkem, že tato situace by se měla vyšetřit a pokud by se prokázalo, že se skutečně jednalo o provokaci, měla by z toho být vyvozena zodpovědnost pro ty, kteří akci naplánovali. Podobné věci totiž zpochybňují demokracii a dělají z policie nástroj politiků, což považuji za nepřípustné.

Autor: Radek Forman | neděle 7.2.2016 20:43 | karma článku: 42.76 | přečteno: 4185x

Další články blogera

Radek Forman

Ženy jsou podle pánů Čunka a Bělobrádka zodpovědné za všechno. Ale co pánové?

Pan Bělobrádek a pan Čunek se v nedávné době vyjádřili, že za problém samoživitelek a neplacení alimentů mohou hlavně ženy samotné. Jejich argumenty mě po dlouhé době přinutily, abych k tomu řekl svůj názor.

24.4.2017 v 12:38 | Karma článku: 32.33 | Přečteno: 1595 | Diskuse

Radek Forman

Jsem rád, že Úřad pro ochranu osobních údajů mě tak pečlivě chrání.

Zákony prosazované bez morální logiky se stávají paskvilem, který pošlapává práva všech slušných lidí. Myslím, že tohle je ukázkový případ.

15.9.2016 v 21:08 | Karma článku: 42.46 | Přečteno: 3543 | Diskuse

Radek Forman

Takže inkvizice asi přece jen bude.

Včera jsem se vyjádřil k návrhu zákona, který projednával povinnost německých vdaných žen na žádost manžela říct jméno muže, který byl při početí dítěte. Dnes k tomu tématu přibyl další článek a vzhledem k diskuzi pod ním

1.9.2016 v 10:18 | Karma článku: 22.42 | Přečteno: 981 | Diskuse

Radek Forman

Německé ženy před inkvizicí

Je až k neuvěření, kam může zajít politická snaha zajistit práva "nesvépravným" občanům. Z mého pohledu další nesymyslný zásah státu do soukromí.

31.8.2016 v 12:51 | Karma článku: 33.29 | Přečteno: 2124 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Klára Tůmová

Nechoď pryč!

"Miláčku, poď domů, já fakt musim jít!" Koukám na hodinky, což v zimní výbavě není jen tak, a přemýšlím, zda má ještě cenu stresovat se tímhle autobusem, když za chvilku jede další...

23.11.2017 v 17:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

David Vlk

Pane, vy jste čuňas, aneb rána jsou již chladná a vánoce za rohem.

V kapse mi šustí pytlík na psí hovínka a já čekám. Včera jsem zrovna četl, jak je takový hovínko pro horolezce na Nanga Parbatu vítaným zdrojem životodárného tepla.

23.11.2017 v 14:36 | Karma článku: 24.93 | Přečteno: 712 | Diskuse

Petr Omelka

Gitans - cikáni po francouzsku

"Svoboda je poznaná nutnost," prohlásil kdysi jeden vousatý chlapík. Měl pravdu. Cikáni to ale věděli od nepaměti.

23.11.2017 v 14:03 | Karma článku: 18.80 | Přečteno: 761 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Dobrá fotka je ulovením vzácného momentu, co neumře časem (obhajoba vítězného snímku)

Stejně jako to říkáme o dobré reportáži, co vytáhne věc v čase aktuálním na světlo boží, ale dobrá, čtivá a platná obsahem a poselstvím je i za sto let. Jako se zdaří stejné malíři, jako Michelangelův David má v očích odhodlání

23.11.2017 v 13:17 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 389 | Diskuse

Libuse Palkova

Prezident a korupce

Nový prezident je nadějí, že se země konečně zbaví korupce, nezaměstnanosti a chudoby, která je naším současným největším problémem. Tak nějak zní hesla v Zimbabwe vítající nového politika.

23.11.2017 v 11:18 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 626 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2295

"K vítězství zla stačí, aby dobří lidé seděli se založenýma rukama" - Edmund Burke. Bohužel, jak pravdivé.

Mnohokrát mě život srazil až na dno, a přesto se vždycky snažím povstat znovu. Spoléhám především sám na sebe. Pozoruji svět kolem sebe a občas mě to nutí vyjádřit se. Kromě toho píšu pohádky pro děti ( www.kocour-bonifac.cz), protože si říkám, že aspoň děti by ještě měly věřit, že svět je v pořádku.

Více o mně: http://1jv.cz/antarktida/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.