Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nenápadná manipulace veřejného mínění

28. 02. 2016 17:10:48
Dnes jsem neměl v úmyslu psát žádný blog, ale článek na Novinkách.cz mě tak trochu nadzvedl ze židle.

Konkrétně se jedná o tento článek: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/396126-v-salt-lake-city-po-policejni-strelbe-na-16leteho-hocha-propukly-nepokoje.html

Článek nás informuje o tom, že po postřelení šestnáctiletého mladíka v Salt Lake City vypukly pouliční nepokoje a rozezlený dav na policisty hází kameny a dalžební kostky.

Dobře, jako informaci ze světa bych tento článek vzal na vědomí. Ale co mi vážně vadí, je manipulace v něm obsažená, konkrétně v tomto odstavci:

"Podle agentury AP se incident stal ve čtvrti, kde je mnoho tábořišť využívaných bezdomovci a kde se často řeší drogové delikty. Z dosavadních informací není zřejmé, zda je postřelený mladík tmavé pleti, a zda tedy jde o další z případů policejního násilí proti černochům, které v poslední době způsobily velké napětí v americké společnosti."

Jak může autor uvést slova: "Z dosavadních informací není zřejmé, zda je postřelený mladík tmavé pleti, a zda tedy jde o další z případů policejního násilí proti černochům" ? Proč mi někdo podsouvá mínění, že střelba zasahujícího policisty proti černošskému pachateli je policejní násili? Aniž by přitom dokázal doložit video, ze kterého by jasně bylo vidět, že běloch - policista střílí na černocha, který nic nedělá, na nikoho neútočí a ani předtím nebyl policistou upozorněn, že použije střelnou zbraň? Naopak v článku je napsánou, že mladík držel násadu od koštěte a byl vyzván, aby ji odložil. Až poté došlo ke střelbě.

Hledal jsem video ze zásahu na internetu, ale našel jsem pouze jedno video, na kterém reportér televize Fox informuje živě z místa nepokojů. Uvádí, že policie přiznává, že byl skutečně postřelen mladík, ale není schopna říct, kdo skutečně ho postřelil. Dále je tam rozhovor s mladým černochem, který uvádí, že dotyčného postřelili policisté. Ale reportér dále říká, že jiní svědci vypověděli, že policisté proti němu použili taser, pepřový sprey a potom tasili zbraně. Policie však dosud skutečně nepotvrdila, že střelba vyšla od zasahujících policistů. Zde je odkaz na video:https://www.youtube.com/watch?v=0XfDd6xNWIw

Nejsem tedy schopen říct, jak celý incident proběhl. Tím spíše mi vadí, že někdo může napsat, že se jedná o další policejní násilí proti černochům. A ještě k tomu napsat, že zatím není zřejmé, zda je postřelený mladík tmavé pleti. Jako by z toho vyplývalo, že pokud se prokáže, že postřeleným je černoch, je to automaticky policejní násilí? Bez ohledu na to, zda zásah policie byl oprávněný a případné použití zbraně rovněž? A takové ty povídačky o tom, že policisté mají být cvičeni k takovým zásahům, aby dokázali zpacifikovat pachatele bez použití střelby? To podle mého názoru může prohlašovat jen ten, kdo policejní zásah viděl jen v akčním filmu, kde to hrdinové samozřejmě zvládají. Policisté, kteří jsou v těsném nebo dokonce fyzickém kontaktu s podezřelým, mají na rozhodování setiny vteřin. A protože jsem to sám trénoval, vím, že pokud máte zbraň v pouzdře, člověk s nožem, stojící 4 metry od vás, je smrtelně nebezpečný, protože když na vás vystartuje, překoná ty 4 metry rychleji, než stačíte zbraň vytáhnout. A to ví všichni policisté. Chápu tedy, že pokud jsou již ve fyzickém kontaktu a zahlédnou jakýkoliv náznak použití nějaké zbraně, neváhají se střelbou. Může jim jít o život. A zvláště v USA, kde je legální prodej střelných zbraní, jak všichni víme.

Pokud by se ukázalo, že použití zbraně v tomto případě bylo neoprávněné, samozřejmě bych souhlasil s potrestáním policisty. Ale to si jistě vyřeší sama americká policie. Mě opravdu vadí, když se jakýkoliv zásah proti lidem s jinou barvou pleti než bílou okamžitě považuje za rasismus. Zvláště pokud je to prezentováno veřejně jako uvedeném článku. Objevují se snad podobné články nebo pouliční protesty, když zasahující policie postřelí nebo zastřelí bělocha? V případě USA bychom také neměli zapomínat na rasové složení obyvatelstva, kdy 75% tvoří běloši, 12% černoši a 9% hispánci. (viz například zde: http://kellyclara.blog.cz/0611/zakladni-informace-o-usa ) Pokud budu vycházet z těchto poměrů a předpokládat, že rasové složení policie je přibližně podobné, je potom jasné, že nejčastěji zasahujícími a případně střílejícími policisty budou běloši. A že si těžko při zásahu vybírají, jakou barvu pleti má pachatel.

Zdá se mi, že veřejné mínění (nejen u nás) je v současné době manipulováno tak, že za všechno špatné můžou běloši. A že také mají všechno zachraňovat, protože je to jejich povinnost právě proto, že všechno zavinili. Ale na druhou stranu, poslední zbytky kolonialismu zanikly v 70-tých letech minulého století, přičemž velká část tehdejších kolonií získala samostatnost již po druhé světové válce. Tyto státy měly tedy již cca 60 let na to, aby vybudovaly fungující společnost. Je to opravdu vina bělochů, že se jim to nepodařilo? Myslím, že zničené Německo po druhé světové válce, s většinou mužů v produktivním věku zemřelých na bojištích, na tom bylo hůře než tehdejší kolonie. A přesto již v roce 1968 tam tisíce Čechů emigrovali za lepším životem (byla to tehdy hlavně emigrace ekonomická, ne že ne). Proč tedy africké státy nedokázaly za 60 let zvládnout to, co Německo za 20 let? A hlavně, proč se nám neustále vnucuje, že za to můžeme my? Za rozdílným vývojem stojí určitě vliv historie, kultury, náboženství.....Ale to my již teď neovlivníme. A jako Evropané neneseme vinu za to, že v některých státech vládne vojenská junta, kmenové společenství, duchovní vůdce, komunistická strana apod.

Na závěr bych chtěl dodat, že nejsem žádným zastáncem nadřazenosti bílé rasy. Je mi úplně jedno, že v obchodě, kam chodím nakupovat, mě u pokladny velmi často obsluhuje černoch. Vím, že i lidé jiné barvy pleti si přejí lepší život. Ale za ten musí bojovat, jako za něj bojovali Evropané, kvůli němu musí pracovat stejně jako to dělají Evropané. Můžeme jim v tom v jejich zemích pomáhat, ale pokud nás vládnoucí elita a tvůrci veřejného mínění budou neustále přesvědčovat o tom, že běloši jiné rasy diskriminují, povede to k tomu, že se běloši začnou cítit stejně diskriminováni, což už se také děje. A pak už je jen krůček k tomu, aby se objevil někdo, kdo začne mluvit o nadřazenosti bílé rasy. V demokratickém státě musí platit pro všechny stejná práva, ale i povinnosti. Myslím, že Evropané poválečným vývojem dokázali, že nejsou žádní rasisté. Ale nějak mi připadá, že se někdo snaží rasismus v Evropě znovu vyvolat.

Autor: Radek Forman | neděle 28.2.2016 17:10 | karma článku: 39.88 | přečteno: 2935x

Další články blogera

Radek Forman

Ženy jsou podle pánů Čunka a Bělobrádka zodpovědné za všechno. Ale co pánové?

Pan Bělobrádek a pan Čunek se v nedávné době vyjádřili, že za problém samoživitelek a neplacení alimentů mohou hlavně ženy samotné. Jejich argumenty mě po dlouhé době přinutily, abych k tomu řekl svůj názor.

24.4.2017 v 12:38 | Karma článku: 32.33 | Přečteno: 1595 | Diskuse

Radek Forman

Jsem rád, že Úřad pro ochranu osobních údajů mě tak pečlivě chrání.

Zákony prosazované bez morální logiky se stávají paskvilem, který pošlapává práva všech slušných lidí. Myslím, že tohle je ukázkový případ.

15.9.2016 v 21:08 | Karma článku: 42.46 | Přečteno: 3543 | Diskuse

Radek Forman

Takže inkvizice asi přece jen bude.

Včera jsem se vyjádřil k návrhu zákona, který projednával povinnost německých vdaných žen na žádost manžela říct jméno muže, který byl při početí dítěte. Dnes k tomu tématu přibyl další článek a vzhledem k diskuzi pod ním

1.9.2016 v 10:18 | Karma článku: 22.42 | Přečteno: 981 | Diskuse

Radek Forman

Německé ženy před inkvizicí

Je až k neuvěření, kam může zajít politická snaha zajistit práva "nesvépravným" občanům. Z mého pohledu další nesymyslný zásah státu do soukromí.

31.8.2016 v 12:51 | Karma článku: 33.29 | Přečteno: 2124 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Klára Tůmová

Nechoď pryč!

"Miláčku, poď domů, já fakt musim jít!" Koukám na hodinky, což v zimní výbavě není jen tak, a přemýšlím, zda má ještě cenu stresovat se tímhle autobusem, když za chvilku jede další...

23.11.2017 v 17:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

David Vlk

Pane, vy jste čuňas, aneb rána jsou již chladná a vánoce za rohem.

V kapse mi šustí pytlík na psí hovínka a já čekám. Včera jsem zrovna četl, jak je takový hovínko pro horolezce na Nanga Parbatu vítaným zdrojem životodárného tepla.

23.11.2017 v 14:36 | Karma článku: 24.93 | Přečteno: 712 | Diskuse

Petr Omelka

Gitans - cikáni po francouzsku

"Svoboda je poznaná nutnost," prohlásil kdysi jeden vousatý chlapík. Měl pravdu. Cikáni to ale věděli od nepaměti.

23.11.2017 v 14:03 | Karma článku: 18.80 | Přečteno: 761 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Dobrá fotka je ulovením vzácného momentu, co neumře časem (obhajoba vítězného snímku)

Stejně jako to říkáme o dobré reportáži, co vytáhne věc v čase aktuálním na světlo boží, ale dobrá, čtivá a platná obsahem a poselstvím je i za sto let. Jako se zdaří stejné malíři, jako Michelangelův David má v očích odhodlání

23.11.2017 v 13:17 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 389 | Diskuse

Libuse Palkova

Prezident a korupce

Nový prezident je nadějí, že se země konečně zbaví korupce, nezaměstnanosti a chudoby, která je naším současným největším problémem. Tak nějak zní hesla v Zimbabwe vítající nového politika.

23.11.2017 v 11:18 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 626 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2295

"K vítězství zla stačí, aby dobří lidé seděli se založenýma rukama" - Edmund Burke. Bohužel, jak pravdivé.

Mnohokrát mě život srazil až na dno, a přesto se vždycky snažím povstat znovu. Spoléhám především sám na sebe. Pozoruji svět kolem sebe a občas mě to nutí vyjádřit se. Kromě toho píšu pohádky pro děti ( www.kocour-bonifac.cz), protože si říkám, že aspoň děti by ještě měly věřit, že svět je v pořádku.

Více o mně: http://1jv.cz/antarktida/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.