Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozpory v rozhovoru se zástupcem ombudsmanky panem Stanislavem Křečkem

22. 08. 2016 16:40:06
Pročetl jsem nedávno níže uvedený článek. Na první přečtení mi rozhovor přišel jako celkem dobrý, ale když jsem se do něj začetl podruhé, narazil jsem na dvě rozporná vyjádření.

Uvedený rozhovor si můžete přečíst zde: https://www.novinky.cz/domaci/412437-zastupce-ombudsmanky-chybi-nam-zakon-o-islamu.html

Protože jsem již ve svém životě také nějaké rozhovory poskytoval, vím, jak je někdy těžké reagovat na otázky srozumitelně, věcně a nenechat se vmanipulovat do pozice, kde nechcete být. Zvláště obtížné je to v případě, kdy předem neznáte otázky, ale pouze předmět rozhovoru. Proto uvádím, že můj příspěvek není kritikou, pouze zamyšlením nad některými uvedenými myšlenkami.

První, co mě zaujalo, bylo prohlášení pana Křečka, že v Česku není možné zakázat islám, je však třeba stanovit zvláštním zákonem přesné mantinely o islámu. Pan Křeček přitom vychází z předpokladu, že nelze zakázat víru. Dále však uvádí, že být věřícím muslimem a být občanem evropského státu jsou dvě nesouměřitelné věci a zároveň říká, že striktní výklad islámu není slučitelný s naší kulturou a právy. Odvolává se přitom na to, že zákon upravuje i katolickou církev.

Zákony upravující činnost katolické církve jsem nečetl, ale předpokládám, že upravují především její fungování v rámci státu, tedy hlavně její organizační postavení ve vztahu k státu a občanům. Pochybuji, že by tyto zákony upravovaly samotné poslání církve, tedy prozasování Ježíšova učení. Osobně se domnívám, že Ježíšovo učení je bez problémů kompatibilní s demokracií, proto není nutné zákonem stanovit, co z něj lze prosazovat a co již je v rozporu s principy demokratického státu.. A že třeba katolická cirkev svým kněžím přikazuje celibát, se běžných občanů netýká. Pokud se někdo chce stát knězem, je si toho vědom a s tímto závazkem musí počítat, jako třeba policisté ví, že nesmí být členy žádné politické strany.

Pokud však potřebujeme zákon, který bude upravovat to, co lze z islámu ještě akceptovat a co je již v rozporu s demokracií, považuji to za problém. Měli bychom si totiž uvědomit, že každé náboženství je ideologie. Úplně stejné jako například komunismus, demokracie, nacismus. Rozdíl mezi vírami a ostatními ideologiemi je pouze v tom, že v jejich centru je abstraktní bůh nebo bohové, zatímco ideologie končící na -ismus mají jiného boha - jednou volný trh a ekonomiku, podruhé vládu lidu nebo rasy. To nic nemění na tom, že každý příznivec určité ideologie je přesvědčen o tom, že ta jeho je ta jediná správná, snaží se ji ve společnosti prosazovat a její myšlenky šířit. To samé dělal i Buddha, i když buddhismus je považován za mírumilovné náboženství. Cílem ideologie je prostě její vlastní rozšíření, záleží na tom, jaké prostředky používá k šíření. Některé ideologie mohou volně fungovat v určité symbióze, jak jsem již například uvedl demokracii a křesťanství.

Podstatné na tom také je, že většina z nás považuje za nejrozumnější demokracii, i když samozřejmě známe její chyby a nedostatky. Myslím, že kdyby politici přestali rozlišovat mezi náboženstvím a ideologiemi, značně by to usnadnilo jejich vnímání, co je v rámci naší hlavní ideologie, tedy demokracie, ještě přípustné a co již nikoliv. Kdybychom totiž opačně ideologie nazvali vírou (a co jiného byl obdiv k Hitlerovi), pak bychom nacismus nemohli zakázat. Pokud tedy pan Křeček požaduje zákon o islámu, měl by rovněž požadovat zákony o buddhismu, hinduismu a všech dalších náboženstvích.

Druhým rozporem pro mě bylo vyjádření pana Křečka k zákazu burkin. Prohlásil, že by proti tomu nic neměl a burkiny by nazakazoval, protože je věc každého, v čem chodí. Na jiném místě však prohlásil, že je pochopitelné, že nemocnice z hygienických důvodů zakazují nošení šátků. Myslím si, že většina lidí, kteří burkiny také odmítají, je odmítají především z hygienických důvodů. Každý bazén, kam chodím, má ve sprchách nápis, že před vstupem do bazénu je každý povinnen umýt se mýdlem a bez plavek a já to považuji za samozřejmost jako asi většina z nás. Do dámských sprch nechodím, ale předpokládám, že, ženy, používající burkiny, tento oděv nosí proto, aby nemusely na veřejnosti odhalovat své tělo, přičemž za veřejné prostranství zřejmě považují i sprchy. Možná je tato otázka sporná na plážích u moře, ale v uzavřených bazénech a koupalištích bych rovněž trval na klasických plavkách. Pochybuji, že mě by plavčík nechal plavat v bazénu v tričku a džínách, i kdybych se předtím důkladně osprchoval.

Jinak jsem s názory pana Křečka souhlasil a líbilo se mi, že se nebál uvést skutečnost, že např. ve Francii existují non-go zóny, že o integraci Turků v Německu lze po manifestacích po nezdařeném puči v Turecku pochybovat, že o příchozích imigrantech nevíme, jestli jsou to uprchlíci, ekonomičtí emigranti nebo náboženští fanatici a že Evropa při řešení tohoto problému zcela selhala.

Autor: Radek Forman | pondělí 22.8.2016 16:40 | karma článku: 25.86 | přečteno: 1003x

Další články blogera

Radek Forman

Ženy jsou podle pánů Čunka a Bělobrádka zodpovědné za všechno. Ale co pánové?

Pan Bělobrádek a pan Čunek se v nedávné době vyjádřili, že za problém samoživitelek a neplacení alimentů mohou hlavně ženy samotné. Jejich argumenty mě po dlouhé době přinutily, abych k tomu řekl svůj názor.

24.4.2017 v 12:38 | Karma článku: 32.33 | Přečteno: 1595 | Diskuse

Radek Forman

Jsem rád, že Úřad pro ochranu osobních údajů mě tak pečlivě chrání.

Zákony prosazované bez morální logiky se stávají paskvilem, který pošlapává práva všech slušných lidí. Myslím, že tohle je ukázkový případ.

15.9.2016 v 21:08 | Karma článku: 42.46 | Přečteno: 3543 | Diskuse

Radek Forman

Takže inkvizice asi přece jen bude.

Včera jsem se vyjádřil k návrhu zákona, který projednával povinnost německých vdaných žen na žádost manžela říct jméno muže, který byl při početí dítěte. Dnes k tomu tématu přibyl další článek a vzhledem k diskuzi pod ním

1.9.2016 v 10:18 | Karma článku: 22.42 | Přečteno: 981 | Diskuse

Radek Forman

Německé ženy před inkvizicí

Je až k neuvěření, kam může zajít politická snaha zajistit práva "nesvépravným" občanům. Z mého pohledu další nesymyslný zásah státu do soukromí.

31.8.2016 v 12:51 | Karma článku: 33.29 | Přečteno: 2124 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dalibor Bartoš

O lidské hlouposti

Většinou se snažím psát o ekonomii, filozofii a politice a o otázkách a problémech, které nějak souvisí. Dnes jsme narazil opět po několikáté na naprosto neuvěřitelnou reklamu, že se naučíte cizí jazyk za 7 dní, pak ovšem zvýšili

23.11.2017 v 17:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 2. - V čem je to jiné?

Dnes si řekneme základní rozdíly mezi GDPR a stávajícím zákonem o ochraně osobních údajů. Je jich více, ale ty nejvýznamnější se týkají práv občanů ke správcům osobních údajů. A v neposlední řadě ve výši sankcí...

23.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 304 | Diskuse

Ivo Hnilica

Volební debakl pravicových stran - hnutí ANO 2011 prostě musí!

Tak vlastně o čem se s nim chcete bavit. A najednou se objeví miliardář a zajímá se o běžné tedy nebohaté členy naší společnosti a sděluje lidem, budu pracovat pro vás! To sdělení mnoho lidí chápe velmi pozitivně což se také odra

23.11.2017 v 14:13 | Karma článku: 28.79 | Přečteno: 782 | Diskuse

Jan Ziegler

Do Evropského parlamentu už teroristé nesmí

Je to reakce na důrazný protest skupiny europoslanců, kteří nesouhlasili s vystoupením palestinské teroristky Leily Chálidové v této instituci. Ta navíc nehorázně urazila židovské oběti nacismu!

23.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 22.46 | Přečteno: 448 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Demokracii představuje „funkční systém“ a ne „samozvaní frustrovaní rádoby demokraté“

Nezamlžujme a neohýbejme si naši demokracii věčně zavádějícími diskusemi o ničem někam, něco jako např. o Yettim nebo co by kdyby přiletělo UFO a co s koncem světa.

23.11.2017 v 13:24 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 608 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2295

"K vítězství zla stačí, aby dobří lidé seděli se založenýma rukama" - Edmund Burke. Bohužel, jak pravdivé.

Mnohokrát mě život srazil až na dno, a přesto se vždycky snažím povstat znovu. Spoléhám především sám na sebe. Pozoruji svět kolem sebe a občas mě to nutí vyjádřit se. Kromě toho píšu pohádky pro děti ( www.kocour-bonifac.cz), protože si říkám, že aspoň děti by ještě měly věřit, že svět je v pořádku.

Více o mně: http://1jv.cz/antarktida/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.